A versenyről
Mit csinálj, ha részt akarsz venni a versenyen:
1) Emlékek mentése: digitalizálj (te magad, vagy tanárod, tanítód segítségével) minél több képet egykori pedagógusokról, hozzátartozóikról. Szkenneld be dokumentumait, általa írt feljegyzéseket, naplórészleteket. Elsősorban Erdélyben tanító pedagógusokra gondolunk, de ha az illető pedagógus erdélyi származású viszont a világ más részén gyakorolta hivatását, az is érdekel minket, viszont akkor legyenek képeid és információid az őseiről (szülők, nagyszülők) is.
2) Mivel ez egy diákvetélkedő, gyűjtsél minél több emléket a pedagógusok gyerekkoráról
3) A legtöbb diák csak iskolás vagy óvodás csoportképet fog tudni hozni, ami nem baj, de legyen minél több információd a képről: kik vannak rajta (elsősorban a pedagógusokra vagyunk kíváncsiak), hányban készült.
Figyelem, képeid felkerülnek az Óvoda és Iskola az Erdőn túl FB. csoportba, illetve más FB csoportokba, pl. "Régi fotók Erdélyből" csoportba. Ez utóbbinak több tízezer tagja van, és ha téves információkat osztasz meg, az kiderül. Nagy tévedések esetén kizárunk a versenyből. Tehát ha van egy iskolás csoportképed, aminek csak úgy nagyjából tudod a korát, inkább írd le, hogy az pl. "az 1950-1960-as évekből származik", vagy ne írj semmit.
Kérd meg nyugodtan a nyugdíjas óvónénit, tanítónénit, tanárt, hogy írja le (kézírással!) az életrajzát, vagy egyes emlékeit!
Résztvevők: - a versenyen Maros megyei diákok vehetnek részt, minden korosztályból
Hogyan szkenneljétek a képeket (két lehetőség van):
NAGYON FONTOS: Ahhoz, hogy pontot kapjatok a képre, legalább 600 dpi méretben kell beszkennelni! A kép hátát is be kell szkennelni, ha van valami információ rajta!
Két lehetőség van:
1) Szkenneléskor helyezzétek egymás mellé a szöveget és a képet/képeket, pl így:
2) Lehet úgy is, hogy megszámozzátok a beszkennelt képeket, a szöveget külön szkennelitek be:
erre az email címre küldjétek, amit beszkenneltetek: iskoladombon@yahoo.com
------
Amit kérek azoktól, akik képeket hoznak:
- olyan iskolás csoportképek melyeken pedagógus (óvónő, tanító, tanár) is szerepel
- pedagógusról készült bármilyen fotó, vele kapcsolatos bármilyen irat, igazolvány, stb.
- egy lapra (és ne a fényképre!) írjátok le:
- a pedagógus nevét
- mikor készült a fénykép
- ki látható még a képen
- kinek a tulajdonában van a kép
- a képek meg fognak jelenni az interneten, amennyiben családi képekről van szó, akik rajta vannak, és még élnek bele kell hogy egyezzenek ebbe
- ne hozzatok olyan képet, ami már megjelent az interneten
- csak 1990-ig készült képeket hozzatok, minél régebbiek a képek, annál több jó jegyet lehet szerezni (egy 1918 előtti képért pl. egy 10-es jár). A jegyeket a tanév folyamán írom be.
- az adatokat egyes esetekben le szeretném ellenőrizni, ennek érdekében beszélnék szüleitekkel, nagyszüleitekkel
---------
Pontozás:
1. pont - egy olyan képért, amely az 1945 - 1990 közötti korszakból származik. Ez lehet iskolás csoportkép, tabló, bármilyen fénykép, amelyen (bizonyíthatóan) egy tanár látható. Ha van valami információ erről a képről (kb. mikor és hol készült, kik vannak rajta, még 2-3 pont).
3. pont - egy osztálykép az 1919-1945 közötti időszakból, melyről nem tudunk semmit
5. pont - egy osztálykép az Osztrák-Magyar Monarchia korából melyről nem tudunk semmit
1-3 pont minden iskolai értesítőért attól függően, hogy melyik előbb említett három korszakból származik
2-4 pont minden munkakönyvért attól függően, hogy melyik fent említett három korszakból származik
1-3 pont minden fontosabb dokumentumért, igazolványért, amelyik egy pedagógusé volt az említett három korszakban
1-3. pont - minden családi fényképért, amelyen bizonyíthatóan egy pedagógus látható, vagy annak valamely őse
1-3 pont képpel kapcsolatos információk
5 pont - képpel kapcsolatos történet(ek)
6 pont - a pedagógus szüleinek és nagyszüleinek a neve
1 - 1 pont minden egyéb információ az illető pedagógusról vagy családtagjairól: pl. nagyapja vasutas volt (1 p.), az édesanya Brassóból származott (1 p.), a tanárnő gyerekkorában a marosvásárhelyi 4-es iskolába járt (1 p.)
Például:
1) Kovács Eszter három képet hozott a második világháború utáni korszakból. Ez 3X1 pont. Elég sok mindent írt a képekkel kapcsolatban. Ez még 3+2+3 pont. Összesen 11 pont.
![]() |
2) Bock Tamás által hozott kép. Nagytatája tanító és iskolaigazgató volt Nyárádköszvényesen. Mivel második világháború utáni csoportképről van szó, tudjuk, hogy hol készült, de nem ismerjük a pontos időpontot, és hogy ki a két nő, összesen 2 pontot kap erre a képre:
![]() |
A férfi Bock Gyula nyárádköszvényesi tanító egy színdarabban szerepel, amit a faluban adnak elő |
3) Adrojáni Gizella marosvásárhelyi nyugdíjas magyartanárnő mesél a képpel kapcsolatban. Unokája 1 pontot kap a képért, és még ötöt, azért mert rávette a nagyit hogy egy történetet meséljen el a képpel kapcsolatban
"Május 1, augusztus 23 gyermekkoromban a felvonulások napja volt. Édesanyám mindig vitt engem is. Fehér blúz, rakott kék színű pionírszoknya az ünneplő ruhám [...] Korán reggel busszal bementünk Brassóba. A Hosszú utcában volt a találkozó. Énekszó hallatszott a póznákra felerősített hangszórókból, és sok jelmondat. Minden vállalat zászlókkal, plakátokkal vonult fel szép sorban jelmondatokat skandálva. Egy emelvény előtt kellett elvonulni, ahol a vállalatok vezetői foglaltak helyet."
Frissítés:
2025-ben az Iskola a Dombon Egyesület a Communitas Alapítványhoz benyújtott egy pályázatot, melyet május végén pozitívan bíráltak el. Az egyesületnek 1500 lej támogatást ítéltek meg, melyre jutalomkönyveket veszünk azon diákok számára, akik információkat és képeket szereznek egykori pedagógusokról. A diákok maguk választják ki a jutalomkönyvet a bookline.ro oldalon.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése