GROSZMANN LÓRÁNT - Régi nevelőink régi emlékei
Groszmann Lórántról 3 évvel ezelőtt jelent meg utoljára újságcikk egy 74 éves érettségi találkozó kapcsán, melynek két résztvevője volt. Lóránt bácsi egy vastag dossziéban őrzi emlékeit az érettségi találkozókról, és nem csak a sajátjairól. Néhány évig ugyanis művezető volt az Ipariskolában (ma Avram Iancu).
![]() |
1957-es ipariskolai végzősök, Groszmann Lóránt az első sorban ül világosabb öltönyben |
![]() |
Groszmann Lóránt a negyven éves érettségi találkozón 1988-ban, tőle balra, a kép bal sarkában egykori tanára és kollégája, Petelei István. |
Groszmann Lóránt felmenőinek nagy része már a 19. században is városi kisiparos volt. A sokáig Budapesten élő, osztrák származású dédnagyapa, Grossmann Károly fiával, ifj. Grossmann Károllyal Marosvásárhelyen, a mai Dózsa György (akkor Sándor János) utcában alapítottak egy malomipari gépek javításával foglalkozó műhelyt 1915-ben. Később a dédnagyapa feleségével és Matild nevű lányával Belgrádba költözött. Matild szerb férfihez ment feleségül, a családnak ez az ága természetesen elszerbesedett. A Marosvásárhelyen élő Grossmannok viszont rövid idő alatt elmagyarosodtak. A nagyszülők a gyerekeikkel már magyarul beszéltek, a német nyelvet inkább csak akkor használták amikor, nem akarták hogy a gyerekek értsék, amit mondanak.
![]() |
A Grossmann család. A kisfiú elöl a kis Lóránt (Lulu), mellette édesapja. (1930-as évek) |
A szegedi születésű Groszmann József, Lóránt édesapja, az első világháború idején mozdonyvezető volt, de miután Erdély Romániához került, a hűségeskü megtagadása miatt elbocsátották állásából.
![]() |
Burián Irén a kép bal szélén, mellette édesapja Burián Béla |
Édesanyja, Burián Irén egy valamivel szerényebb anyagi körülmények között élő családban született, az ő édesapja postás volt Marosvásárhelyen, akit az impériumváltás után nyugdíjaztak.
A Burián család férfi ágon Kecskemétről származott, az itteni rokonoknál húzták meg magukat egy időre Lóránt bácsi szülei, miután az apát a román hatóságok egy rendszerellenes tüntetésen való részvétel miatt kiutasítottak az országból 1920-ban. Itt született meg az első gyerekük, József (Jozsó).
![]() |
Lóránt bácsi szülei és egyetlen testvére:Burián Irén, ifj. Groszmann József, id. Groszmann József (az 1920-as években készült fotó) |
Az 1920-as évek közepére rendeződött a család helyzete, az apát a Goldstein testvérek tulajdonában lévő Kossuth utcai Hedvig malomban alkalmazták mint főgépészt, és ideiglenes tartózkodási engedélyt kapott Vásárhelyen, amit időről időre meg kellett újítania, természetesen ez pénzbe került. 1928 október 1-én végül megszületett a család második fia, a kis Lulu, aki gyermekéveinek egy részét aztán a ferences barátok iskolájában töltötte.
![]() |
Lóránt (Lulu) a második sorban az első gyerek balról. A ferencesek iskolája a barátok templomához tartozó kolostorépületben működött a Főtéren |
A magyar csapatok bevonulásáról személyes, szép élményei vannak, viszont a "kis magyar világ" háborús időszaka kellemetlenségekkel is járt. Az apát visszavették a vasúthoz, de főnökével kialakult rossz viszonya miatt, Gyimesbükkbe helyezték át. E rossz viszony egyik oka az volt, hogy makacsul tiltakozott, amikor felettese azt ajánlotta neki, hogy magyarosítsa a nevét.
![]() |
A Kőrösi Csoma Sándor Polgári Fiúiskola végzősei, Groszmann Lóránt az utolsó sorban, a jobbszélen. Az iskola épülete a mai Papiuval szemben található. |
A háború idején Lóránt a polgári fiúiskolába járt, majd a tragikus 1944-es év nyarán beiratkozott az Ipariskolába. Leventeképzés idején ő magas is kapott otromba megjegyzést egy katonatiszttől zsidó hangzású neve miatt ("Magyar gyerek ilyen névvel nem létezik!").
A szovjet hadsereg bevonulása után a családot a német neve miatt újabb csapások érték. Két nagybátyját 4 év kényszermunkára vitték a Szovjetunióba. Lóránt is állandó rettegésben élt. Ha idegen jött be az iskolába, mindig elrejtőzött, hiszen volt rá példa, hogy német nevű iskolatársát elhurcolták. Bátyja, Jozsó a háború végén amerikai fogságba esett, de hamarosan elengedték, hazafelé jövet viszont, Magyarország területén az oroszok megállították, és a Szovjetunióba vitték, ahonnan csak 1948 őszén tért haza.
Ekkorra Lóránt már elvégezte az Ipariskolát és a Cukorgyárban kezdett el dolgozni. Aztán két év katonai szolgálat után, 1951 őszén egykori iskolájában alkalmazták. Elméleti és gyakorlati tantárgyakat tanított 1960-ig. Kiadatlan visszaemlékezéseiben, melyet 2002-ben fejezett be, azt írja, hogy a munkában eltelt 41 év közül a tanügyben eltöltött évek voltak a legszebbek. Ebben az időben házasodott meg Szántó Nagy Erzsébettel. Az első néhány évben apósáéknál laktak egy egyszoba-konyhás lakásban, a szülők ettől kezdve a konyhában aludtak. Az ötvenes években megszokott jelenség volt ez.
Aztán egy nap behívatták tartományi pártbizottságba, és közölték vele, hogy pártiskolába kell járnia. Elvégzése után a városi pártbizottsághoz került. Ekkor Marosvásárhely még a Maros-Magyar Autonóm tartomány központja volt.
Groszmann Lórántnak fia, unokája és dédunokája él Marosvásárhelyen.
Groszmann Lóránt legrégebbi emlékei fényképek, amiből viszonylag sok van, és büszkén őrzi őket. Mind között a legrégibb az édesanyja örökségéből rámaradt, a postás nagyapját, nagymamáját és elsőszülött gyermeküket, ábrázoló kép.
Ezen cikk egy sorozat része, melynek célja minél több, egykori pedagógussal kapcsolatos emlék felkutatása és bemutatása. Olyan pedagógusokra gondolunk, akik hosszabb-rövidebb ideig Vásárhelyen tartózkodtak, vagy itt élnek leszármazottjaik. Az emlékek, információk gyűjtésében segédkező jelenlegi diákok a Communitas Alapítvány támogatásának köszönhetően jutalomkönyveket válaszhatnak maguknak 50 lej értékben 2025 decemberében. További információkért kérem ide írjanak: iskoladombon@yahoo.com
Kerekes Szilárd, történelemtanár
Megjegyzések
Megjegyzés küldése